Kış Lastiği Takma Tarihi ve Önemi

Kış lastiği takma tarihi ve önemi

Kış Lastiği Takma Tarihi ve Önemi 

Kış lastiği takma tarihi ve önemi , araç sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Araçlarda dikkat edilecek hususlardan birisi de lastik seçimidir. Her ne kadar sürücüler tarafından ikinci planda kalsa da lastiklerin uygunluğu aracın performansını artıran en temel etkendir. Siz de önümüzdeki kış döneminde aracınızın sağlığı için gerekli tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilenler

Virajlarda savrulmanın artması ve fren mesafesinin ayarlanmaması yeni lastik almanızı gerektirir. Yağmurlu ve kaygan zeminlerde standart lastiklere göre daha dayanıklı olan kış lastiği tercih edilir. Tüm kış koşullarına uygun olarak mükemmel yol tutuş ve kavrama kabiliyeti olan lastikler en sert şartlarda bile üstün performans gösterir. Özellikle SUV araçlarda sunduğu daha kısa frenleme mesafesi sayesinde yol hakimiyetini artırır. Güvenli sürüşün anahtarı olan kış lastikleri kaygan zeminlerde hayati önem arz eder. Kış lastiği takma tarihi ve önemi , kış lastiği yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına göre seçilir. Sadece yağmurun boşaldığı bir bölgede yol tutuşu ve kavrama kabiliyeti olan lastik seçmek gerekir. Yoğun kar yağışlı yerler için dişli aralıkları fazla derin olan lastikler tercih edilir. 

Kış Lastiğinin Yoldaki Önemi 

Doğru kış lastiği seçerek hem yakıt tüketimini dengeleyebilir hem de kazalara karşı ekstra koruma sağlamış olursunuz. Bazı lastikler karlı havalarda iyi performans sergilerken kış aylarındaki kuru havalarda aynı sonucu vermeyebilir. Bu sebeple lastik seçimi yaparken yaşadığınız bölgenin hava şartlarını baz alabilirsiniz. 

Kış Boyu Güvenle Seyahat Etmenize Yardımcı Lastikler

Kış lastikleri geniş dişli olduğu için yakıt tüketiminin artmasına sebep olur. Aracınızın standart lastik ebatlarına göre alacağınız ürünler sizi fazla maliyetten kurtarır. Diş derinliği 3 mm altına düşmeyen lastikler genel hatlarıyla orta seviyedeki kış şartlarına uygundur. Kış lastiği takma tarihi ve önemi , lastik üzerinde yer alan bilgilerin yanı sıra etiketinde de kar değil kış lastiği olan seçimler yapabilirsiniz. Yolda kayma ve kızaklama yapmayan ve sesi araç içine yoğun olarak vermeyen lastik seçimleri size daha keyifli yolculuk yapma imkanı sunar. 

Kış Lastiklerinin Günlük Hayattaki Önemi

Kış boyunca aracınızın güvenliğini sağlayacak olan lastiklerin kaliteli ve yaşam şartlarınıza uygun olması önemlidir. Yağmurlu havada kayganlaşan yüzeyi daha iyi kavrayabilen ve ve fren yapıldığında size gereken durma mesafesini sağlayan modeller seçilmelidir. Kış lastiklerinin bir diğer artısı esneklik payının sabit kalmasıdır. Uzun ömürlü performans sunan lastikler çatlama yapmadan kullanım imkanı sağlar. 

Kış Lastiği Takma Yükümlülüğü

Şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık tarihinde başlar. 1 Nisan’a kadar devam eden uygulamalar seyahatlerdeki  riskleri minimuma indirir. Kış lastiği takma tarihi ve önemi , kamyon, çekici, otobüs ve tanker gibi yolcu ve yük taşıma kapasitesi olan araçların lastikleri Aralık – Nisan döneminde kış lastiği olmak zorundadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayolları Trafik Kanunları gereği uygun gördüğü uygulama yılın belli döneminde zorunlu olarak yapılıyor. Valiler bu tarihler arasındaki süreyi hava şartlarına göre bir ay öncesi veya sonrasına kadar uzatma yetkisine sahiptir. Bu şartların dışında kalan araçlar için lastik takma zorunluluğu valiliğin yapacağı değerlendirmelere göre yapılır. 

Trafik Yönetmeliğine Uygun Kış Lastikleri

Özel araç sahipleri de can ve mal güvenlikleri için uzun seyahatlerde kış lastiği takarak kendi emniyetlerini sağlayabilirler. Bu kurala uymayan araç sürücüleri ceza almak durumunda kalır. Her yıl trafik yönetmeliğine göre belirlenen cezalara enflasyon oranında artış getirilir. 

Kış lastiği takma tarihi ve önemi nedir

Özel araç sahipleri diş kalınlığı 1.6 mm’nin altında kalan lastiklerini kış geldiği zaman uygun olan muadilleriyle değiştirmekle yükümlüdür. Değişen lastiklerin yanak kısımlarında logo olması gerekir. 

Uzun Ömürlü Kış Lastiği Seçimi

Hava sıcaklıkların 7 derecenin altına düştüğü şartlarda daha iyi yol tutuş sunan ürünler tercih edilir. Normal araç lastikleri size 3 ile 5 yıl arası kullanım ömrü sunarken dönüşümlü olarak kullanılan yaz ve kış lastiklerin ömrü daha uzun süre olur. Kullandığınız kış lastiklerini ısı ve ışık almayan karanlık ortamda koruyabilirsiniz. 

Hizmet Bölgelerimiz

Dost Siteler

Çatalca Çekici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat