MOTOR ARIZA LAMBASI YANIYOR AMA BİRAZ DAHA GİDERİM

motor ariza lambasi yandığı anda çekiciye başvurmanız gerekiyor

Araçların motorları kısa bir süre içerisinde neden işlevsiz hale gelir hiç düşündünüz mü? Düne kadar sorunu olmayan aracınızın motoru gün içerisinde arıza lambası yakıp bir kaç kilometre sonra tamamen infilak edebilir. İşte bu gibi durumlarda yapılan kullanıcı hataları ve yapılması gereken önemli püf noktalar bu yazı içerisinde sizlerle.. Çekici çağırmak sizi zarar değil, kâr getirir..”

Motor Arıza Lambası

Şehir içi veya şehirler arası olması farketmeksizin aracınızın arıza lambası yandığında yola devam etmemeniz gerekir. Bunun sebebi tamamen güncel ve modern olmayan motorlarda her türlü arıza için tek bir ikaz lambasının yanmasıdır.

Kısacası aracınızın motorunda oluşan küçük bir arıza için motor beyniniz ikaz lambasını yakarken; aynı zamanda birkaç yüz metre sonra motorunuzun tamamen işlevsiz hale gelmesine sebep olabilecek bir arıza için de aynı ikaz lambasını yakmasıdır. Pek çok insan bu ikaz lambası yandığında “küçük bir sorun vardır, yarın servise giderim” diyerek yoluna devam etmektedir. Çoğu zaman için bu fikir oldukça mantıklıdır. Fakat ististnai durumlarda bir sonra ki trafik lambasına varmadan aracınız stop edebilir. Yola devam etme fikri genellikle çekici masrafı ve ücretine olumlu bakmamaktan kaynaklanmaktadır. Peki bu durumlarda ne yapmamız gerekiyor?

Motor Arıza Lambası Yandı!

Eğer aracınızın motor arıza lambası yanmışsa bunu gördüğünüz anda emniyet şeridine doğru sinyal verip park haline almanız gerekiyor. Aracınızı durdurduktan beş ile on saniye sonrasında motoru “stop” etmeniz alacağınız en büyük önlemlerden. Motor içerisinde herhangi bir dişli mi kırıldı? Pistonlardan bir tanesinde parçalanma mı var? Şanzıman ile motor bağlantısı arasında bulunan mekanik parçalarda hasar mı meydana geldi? Bunlar oldukça büyük sorunlar ve birkaç kilometre daha yola giderseniz motorunuz tamamıyla işlevini kaybedebilir. Fakat siz durduğunuz ve çekici çağırıp tamirhaneye kontrole gittiğinizde motorunuz henüz daha çok küçük bir hasar almış olabilir. Böylece çekiciye vereceğiniz 100 – 200 TL arası bir rakam, tamirhanede harcayacağınız 500 TL gibi (rakamlar örnektir) bir rakam ile sorunu çözebilirsiniz.

Fakat çekiciye vereceğiniz bu miktar gözünüze büyük geldiğinde birkaç kilometre sonra hem çekiciye vereceğiniz para hemde tamirciye vereceğiniz para sizi üzebilir. Günümüzde orta ayarda bir araç motorunun revize edilip sıfırlanması ortalama 5.000 ile 15.000 TL arasında değişebilir. Eğer böyle bir durumda çekici parasından kaçıp durumu ertelemek isterseniz sonrasında çok daha üzücü durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Not: Yapılan anketlerde çekici çağırarak aracını tamirhaneye götüren insanların sayısı oldukça az olarak görülüyor. Fakat yapılan anket sonuçlarına göre çekici çağırmayan insanların araçlarının sonrasında çok daha fazla hasar aldığı ve daha büyük maddi zarara uğradığı da net ifadelerle yer alıyor. Çekici çağırmak size kâr yaptırır. Lütfen unutmayın!

Hizmet Bölgelerimiz

Dost Siteler

Çatalca Çekici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat