Aracınıza Lastik Seçimi Nasıl Yapılır

lastik seçimi nasıl yapmalısınız

ARACINIZA LASTİK SEÇİMİ NASIL YAPMALISINIZ

Araçlar belirli ebatta ve büyüklükte lastiklere sahiptir. Her aracın ortak noktası lastikler farklı ebatta üretilmiş olsa da aracınıza uygun lastik ebatı bulmanız mümkün. Peki aracınıza lastik seçimi nasıl yapılır bu sorunuza cevap bulmak için yazımıza başlayalım.

LASTİK EBADINI ÖĞRENMELİSİNİZ

Aracınıza lastik seçimi nasıl yapılır olduğunu bilmek ve seçimi ona göre yapabilmek için ilk kural lastik ebadını öğrenmektir. Lastik ebadını öğrendiğiniz takdirde piyasa araştırmasını kolaylıkla yapabilir aracınıza ve bütçenize en uygun ürünü satın alma imkanı bulabilirsiniz. Peki lastiğiniz ile ilgili doğru bilgi nereden sağlanır. Her araç fabrika çıkış lastikleri ile teslim edilir. Bu lastiklerin kenarında birbirinden farklı terimler bulunur. Bu terimler lastiğin üretim yılı, tipi, ebadı, hangi hızlarda kullanacağı vb. bilgiler olabilir. Burada bizim işimize en çok yarayacak olan bilgileri sıralayacak olursak lastiğin ebadı, üretim yılı, tipi üçlemesi bize satın alacağımız lastik hakkında yeterli bilgiyi oluşturmamıza yarayacaktır. Lastiğin yanak kısmı diye tabir ettiğimiz yan tarafına üretim sürecinde işlenmiş bu terimler silinmesi ya da okunamaması durumunda size en yakın lastikçiye uğramanız onlardan yardım almanızı öneririz.

Mevsim ve iklim koşullarına göre hareket etmelisiniz

Yol tutuşunu mevsimin etkilediğini unutmayarak lastik seçiminde mevsim faktörünü göz ardı etmemelisiniz. Yaşadığınız yerin iklim koşullarına göre lastik seçimi yapmak size yakıt tasarrufu yapmanıza ve lastiğinizin ekonomik ömrünü uzamasına yardımcı olur. İklim koşullarının sert geçtiği karlı bölgelerde kış tipi lastikler tercih etmeniz güvenliğiniz açısından sizlere fayda sağlayacaktır.

ARACINIZA KULLANIM SINIFINA UYGUN LASTİKLER ALMALISINIZ

Aracınıza lastik seçimi nasıl yapılır , yük ve eşya taşımada sıklıkla kullanıyorsanız bu tarz işlerde kullanılmak için tasarlanmış lastik tiplerini tercih etmenizi öneririz. Fabrika çıkışı lastik harici farklı tip lastikler kullanmamalı ve bu seçimler için kendimiz fikirler üretmemeliyiz. Yaşanılan yerin coğrafyasına ve yol durumlarına göre de lastik seçimleri tercih edilmeli ve bu konularda işin uzmanlarından tavsiyeler almalısınız.

UZUM ÖMÜRLÜ LASTİK KULLANILMALI

Her üretilen malzemeler gibi lastiklerinde bir ömürleri vardır. Bu şartlar ve kriterlerde lastik seçimi yapılmalı takibi ömürlerine göre gözlem altında tutulmalıdır. Yol tutuşu sağlam lastiklerin ani manevralarda hayat kurtaracağı unutulmamalı bu koşullarda lastiklerin ömrünü tamamlamasına rağmen değiştirmekte geç kalınmamalıdır. Peki lastiklerin ömürleri ne kadardır? Diye sorduğunuz duyar gibiyim. Hemen cevap vereyim normal kullanım şartlarında lastiklerin ömrü 30 bin km ya da 32 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıl ve daha uzun süre kullanılmaya devam edilen lastikler ya da çok kullanılmasa dahi yıl olarak bu zamana ulaştıklarında sertleşmeler meydana geleceği unutmayınız. kullanım ömürlerini tamamlamış lastiklerin yol tutuş özelliğini yitirmesi ve bundan kaynaklı ciddi kazalara sebebiyet verdiğini unutmayınız.

Hizmet Bölgelerimiz

Dost Siteler

Ambarlı Çekici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat